Rwa kulszowa

Rwa kulszowa (ischias) jest to zespół bólowy powstający w wyniku podrażnienia nerwu kulszowego. Ból rozpoczyna się w okolicy lędźwiowej i promieniuje wdłuż nerwu do kończyny dolnej.

Najczęstszą przczyna są uszkodzenia w zakresie krążków międzykręgowych, polegające na przesunięciu się części stałej jednego z tych krążków (jądra miażdżystego) i uciśnięcia jednego z korzeniu nerwu kulszowego. Inną przyczyną może być ucisk na nerw brzegów kręgów kręgosłupa (w przebiegu zmian zwyrodnieniowych, lub przy istniejącym skrzywieniu bocznym kręgosłupa). Ból może pojawić się również w przebiegu toczących się zmian zapalnych w obrębie nerwu kulszowego. Prolem dotyczy najczęściej miejsca L4-L5  (czyli przestrzeń między 4 i 5 kręgiem lędźwiowym) oraz L5-S1 (przestrzeń pomiędzy kręgiem lędźwowym piątym i kością krzyżową).

Najbardziej charakterystycznym objawem jest nagły, silny ból pojawiający się przy wykonaniu gwałtownego ruchu tułowiem. Dolegliwości narastają przy próbie podniesienia bolesnej kończyny - wynika to z naciągania nerwu kulszowego - jest to zresztą jeden ze sposobów badania chorego i potwierdzenia, że ból może być pochodzenia nerwowego.

Oprócz bólu mogą pojawić się -  osłabienie czucia na tynej i bocznej części nogi oraz osłabienie siły mięśniowej podudzia i stopy. W przypadku długotrwałego przebiegu może dojść do nieznacznego zaniku mięśniowego, co objawia się zmniejszeniem obwodu nogi w porównaniu do drugiej. Jest to z reguły sytuacja odwracalna, wymagająca rehabilitacji.

Leczenie zachowawcze polaga na ułożeniu chorego na wznak z podkurczeniem kończyny, odpoczynek i stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i rozluźniających mięśnie.

Konieczne je zbadanie chorego przez lekarza, aby wykluczyć poważniejsze uszkodzenie w obrębie kręgosłupa, podstawowych badaniem dodatkowym jest zdjęcie RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego.

W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna polegająca na usunięciu zwyrodniałego krążka międzykręgowego.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy