Zatorowość płucna

Definicja zatorowości płucnej

Zatorowość płucna - choroba wywołana przez zator lub zatory zamykające światło naczyń w płucach, co powoduje, że pomimo prawidłowego dostarczania tlenu do pęcherzyków płucnych, nie może on "przejść" do krwiobiegu, a dwutlenek węgla nie może być z krwiobiegu usunięty. 

Częstym miejscem, z którego materiał zatorowy dopływa do płuc, są żyły głębokie kończyn dolnych. Choroba zwana zakrzepicą żył głębokich, razem z zatorowością płucną, składają się na obraz Żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Objawy zatorowości płucnej

Pojawia się duszność, ból w klatce piersiowej, czasem krwioplucie, dochodzi do przyspieszenia akcji serca. W przypadku masywnego zatoru (czyli materiał zatorowy zamyka duże tętnicze płucne) może dojść do utraty przytomności i zgonu.

Zatorowośc płucną można podejrzewać na podstawie wyżej wymienionych objawów, a potwierdzić poprzez badania krwi (D-Dimery), USG naczyń kończyn dolnych (oceniające, czy jest zakrzepica, będąca punktem wyjścia dla zatorowości), czy badania angio-TK - pokazujące naczynia krwionośne płuc, z ewentualną obecnością zatoru, lub scyntygrafii płuc.

Rozpoznanie

Na podstawie zbioru pewnych charaterystycznych cech, podstawie lekarz sumuje punkty w tzw. skali Wellsa, lub Zmodyfikowanej skali genewskiej i w przypadku wysokiego prawdopodobieństwa wdraża badania obrazowe (USG, angioTK, ew. scyntygrafia).

Zapobieganie

Podstawą zapobiegania zatorowości płucnej, jest prolaktyka przeciwzakrzepowa - czyli minimalizująca prawodpodobieństwo pojawienia się zakrzepów w żyłach (przede wszystkich żyłach głębokich kończyn dolnych):

  • Wczesne uruchamianie po zabiegach, 
  • profilaktyka przeciwzakrzepowa w przypadku długotrwałego unieruchomienia (np. opatrunek gipsowy na nodze, długi lot samolotem, długotrwałe leżenie w łóżku) - podaje się wtedy podskórnie heparyny drobnocząsteczkowe - zastrzyk, z reguły raz dziennie w powłoki skórne (Clexane, Fagmin, Fraxiparyna)
  • leczenie zakrzepowego zapalenia żył, przede wszystkim głębokich kończyn dolnych

Leczenie

Sposób leczenia dobierany jest indywidulanie, na podstawie stanu chorego, ciężkości zatorowości, chorób wspólistniejących itp. 

Zatorowośc płucną można próbować leczyć zachowawczo (leki rozpuszczające zator), w cięższych przypadkach operacyjnie (próba mechanicznego usunięcia zatoru).

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy