Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych

Definicja

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych to stan zapalny żył leżących ponad powięziami mięśni z towarzyszącym procesem zakrzepowym.

Przyczyna

Około 90% przypadków zapalenia pojawia się u osób z żylakami kończyn dolnych w obrębie żył poszerzonych żylakowato. W takiej żyle dochodzi najpierw do zastoju krwi oraz zmian w budowie ściany żyły, utrudniających jeszcze sprawny przepływ krwi, rozpoczyna się tworzenie zakrzepów i pojawia się stan zapalny

Zapalenie żyły może być spowodowane wprowadzeniem do niej cewnika ( np. Venflonu) lub podaniem do żyły substancji drażniącej ( np. chlorku potasu, narkotyku). Za stan zapalny odpowiedzialne są najczęściej gronkowce kolonizujące skórę

Samoistne zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych jak sama nazwa wskazuje nie ma uchwytnej przyczyny
Nawracające zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych powinno budzić czujność, może być bowiem związane z nowotworem ( najczęściej rak trzustki)

Objawy

Do symptomów zapalenia żył powierzchownych należą:

  • bolesny obrzęk i zaczerwienienie skóry ponad żyłą, zmiany są ograniczone
  • przy zapaleniu żylaka jest on pogrubiały, twardy, można wyczuć guzki w jego przebiegu
  • zwyżki temperatury ciała, uczucie rozbicia

Rozpoznanie

Diagnozę stawia się zwykle na podstawie objawów. W przypadku podejrzenia pochodzenia stanu zapalnego od cewnika żylnego wykonuje się posiew z końcówki cewnika celem identyfikacji bakterii odpowiedzialnych za zakażenie.

Nawracające zapalenia żył powierzchownych są wskazaniem do poszukiwania ewentualnego procesu nowotworowego. Trzeba wówczas wykonać co najmniej badania krwi, USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej, konsultację ginekologiczną lub urologiczną.

Leczenie

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych rozwijające się w wyniku używania cewnika naczyniowego leczy się podając niesteroidowe leki przeciwzapalne miejscowo (żele) i ogólnie (tabletki, kapsułki). Można dołączyć żel zawierający heparynę. W celu redukcji obrzęku w pierwszych dobach można stosować okłady z kwasu bornego. Leczenie kontynuuje się przed około 2 tygodnie.

Przy objawach ogólnych zakażenia ( np. gorączka) lekarz może zastosować antybiotyk doustnie.

Samoistne zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych leczy się heparyną podawaną podskórnie przez co najmniej 4 tygodnie lub doustnym antykoagulantem ( leki zmniejszające krzepliwość krwi).
Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych rzadko wymaga leczenia szpitalnego. Dzieje się tak w przypadku zmian masywnych, objawów uogólnionego zakażenia, ewentualnie bardzo silnych bólów.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy