Niewydolność krążenia

Jest to stan, w którym serce nie jest w stanie przepompować odpowiedniej ilości krwi z tlenem do narządów obwodowych. Najczęściej jest spowodowana chorobą układu krążenia (uszkodzenie przy chorobie wieńcowej, zapaleniu mięśnia serca, zaburzenia rytmu, nadciśnienie tętnicze), rzadziej innymi chorobami (na przykład niedokrwistością). Niewydolność krążenia może być ostra, spowodowana np. Zawałem mięśnia serca, czy nagłymi zaburzeniami rytmu, wtedy objawy pojawiają się szybko i w dużym nasileniu, albo przewlekła , wtedy objawy narastają niepostrzeżenie przez wiele tygodni.

Objawy

  • duszność narastająca przy wysiłku, później także w spoczynku, zmniejszenie sprawności fizycznej
  • zwiększenie duszności w pozycji leżącej, ustępowanie w siedzącej
  • obrzęki podudzi
  • czasem nocny kaszel, ból w okolicy wątroby

W przypadku podejrzenia niewydolności krążenia lekarz najczęściej wysyła chorego do szpitala, ponieważ wymaga on kompleksowej diagnostyki w kierunku przyczyn niewydolności.

Leczenie zależy od przyczyny wywołującej niewydolność. Najczęściej podaje się leki zwiększające siłę skurczu serca oraz odwadniające (pozbywające się wody z organizmu, co zapobiega powstawaniu obrzęków podudzi).

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy