Nadciśnienie tętnicze

NADCIŚNIENIE TĘTNICZE

Rozpoznawane jest przy trwałym przekroczeniu wartości 140/90 mmHg. W 90% przypadkach przyczyna jest nieznana (nadciśnienie pierwotne). W 10% jest spowodowane chorobą nerek, chorobami endokrynologicznymi, lub innymi czynnikami.

Objawy są mało charakterystyczne: bóle głowy, szum w uszach, łatwe męczenie się zaburzenia snu. W przypadku nieleczonego nadciśnienia może dojść do uszkodzenia serca, uszkodzenia naczyń krwionośnych (mogących prowadzić np. do udaru mózgu), zaburzenia czynności nerek, zmian w naczyniach siatkówki.

Aby rozpoznać nadciśnienie należy regularnie (np. codziennie rano i wieczorem) mierzyć poziom ciśnienia i zapisywać wyniki w zeszycie. W przypadku stwierdzenia stałego przekraczania wartości prawidłowych (>140/90mmHg) należy zgłosić się do lekarza, a ten powinien wdrożyć podstawową diagnostykę (aby poszukać ewentualnych przyczyn nadciśnienia) oraz zaproponować leczenie.

Do podstawowych badań należą: badania krwi (morfologia, biochemia), badanie ogólne moczu, EKG. Zestaw badań jest ustalany indywidualnie dla każdego chorego.

Leczenie rozpoczyna się od wprowadzenia diety niskosolnej oraz zwiększenia aktywności fizycznej u osób z siedzącym trybem życia. W przypadku niepowodzenia przepisywane są leki hipotensyjne. Bardzo często stosuje się więcej, niż jeden rodzaj leków, uzyskując dużo lepsze efekty, niż przy pojedynczym leku.

WAŻNE !!! - leki przeciwnadciśnieniowe bierze się bez przerwy, nawet jeżeli ciśnienie jest prawidłowe ! Odstawianie leków bo „...przecież ciśnienie już się unormowało..." jest jednym z najczęściej popełnianych błędów przez pacjentów.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy