Torbiel jajnika

Torbiel (cysta) jajnika jest strukturą podobną do worka wypełnionego płynem. Wielkość torbieli może być różna, od bardzo małej aż do torbieli wielkości piłki. Torbiel sama w sobie nie boli, jednak kiedy rośnie, może zacząć uciskać narządy w swojej okolicy, dając niecharakterystyczne bóle podbrzusza.

Etiologia

Torbiele (cysty) jajnika powstają najczęściej w wyniku zaburzenia comiesięcznego cyklu jajeczkowania. W prawidłowym cyklu komórka jajowa uwalniana jest z pękającego pęcherzyka Graafa. Jeżeli pęcherzyk nie pęka, tylko powiększa swoje rozmiary powstaje torbiel, tzw. torbiel czynnościowa. Innym przykładem torbieli czynnościowej może być ciałko żółte (powstałe z pękniętego pęcherzyka Graafa, już po wypuszczeniu komórki jajowej), które zamiast zaniknąć, powiększa się. Torbiele czynnościowe jajników z reguły zanikają samoistnie po kilku cyklach.
Inną grupą torbieli jajników są torbiele w schorzeniu - zespół policystycznych jajników. Powstają one w wyniku nieprawidłowości hormonalnych, jajniki mają duże ilości małych torbielek.
Rzadziej spotyka się torbiele skórzaste (zawierające we wnętrzu różne rodzaje "wymieszanych" tkanek), czy torbielakgruczolaki. Te ostatnie czasami przekształcają się w nowotwory złośliwe, wymagają więc chirurgicznego postępowania po wykryciu.

Objawy

Jak już pisaliśmy najczęstszym objawem w przypadku torbieli są bóle brzucha, czasem występujące stale, czasem pojawiające się w konkretnych sytuacjach, na przykład podczas  stosunku seksualnego. W przypadku pęknięcia ból może być ostry, może również dojść do zapalenia otrzewnej, co wymaga pilnej interwencji chirurga.

Badania

Pełna diagnostyka torbieli jest ważna nie tylko ze względu na potencjalne ryzyko, jakie daje sama torbiel, ale także dlatego, że część struktur wstępnie opisywana jako torbiel może w rzeczywiści być guzem nowotworowym. Lekarz zajmujący się chorą (najczęściej ginekolog) powinien jednoznacznie wykluczyć istnienie złośliwej zmiany. Należy również wykluczyć obecność ewentualnej ciąży pozamacicznej, również niebezpiecznej dla zdrowia.
Podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku bólów okolicy podbrzusza jest USG jamy brzusznej oraz USG przezpochwowe. Wykonuje się również badania krwi mające na celu wykluczenie innych przyczyn bólów brzucha. W przypadku podejrzenia procesu nowotworowego pobiera się krew celem oznaczenia wskaźników nowotworowych. Przy niepewnych rozpoznaniach lekarz może zalecić dodatkowo tomografię komputerową jamy brzusznej.

Leczenie

Leczenie zależy od rozpoznania. W zasadzie są dwa sposoby postępowania: 1. lekarz odstępuje od zabiegu obserwując torbiel (najczęściej dotyczy to kobiet w okresie przedmenopauzalnym mających torbiele czynnościowe). 2. lekarz decyduje o zabiegu usunięcia torbieli.

Decyzja każdorazowo podejmowana jest indywidualnie.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy