Endometrioza gruczolistność

Co to jest Endometrium

Endometrium jest to błona śluzowa wyściełająca wnętrze macicy. Jej cechą charakterystyczną jest zmiana budowy, w zależności od cyklu hormonalnego kobiety. Przed owulacją narastające stężenie estrogenów powoduje, że grubieje ono kilkakrotnie. Po owulacji przechodzi w fazę dojrzewania m.in. gromadząc substancje odżywcze niezbędne dla zapłodnionej komórki jajowej. Gdy nie dojdzie do zapłodnienia na skutek spadku progesteronu i estrogenów cześć endometrium ulega złuszczeniu co objawia się miesiączką.

Co to jest Endometrioza

W przypadku występowania schorzenia zwanego - endometrioza (inaczej gruczolistość), fragmenty błony pojawiają się w innym miejscu, niż jama macicy. Najczęściej „osiedlają się" w okolicach miednicy mniejszej - np. na otrzewnej, jajnikach czy jajowodach, czasem pęcherzu moczowym. Podlegają one tym samym przemianom, co endometrium macicy, a więc rosną i krwawią podczas miesiączki, powodując silne bóle menstruacyjne. Jednak krew ta nie ma odpływu, co powoduje powstawanie stanów zapalnych i torbieli.

Przyczyny

Nie jest do końca jasne, w jaki sposób endometrium pojawia się w okolicach innych narządów. Jedna z teorii mówi o „migracji" czyli przechodzeniu komórek wzdłuż jajowodów. Inna teoria mówi o zmianie (metaplazji) komórek prawidłowych np. dla jajowodu w komórki właściwe dla endometrium.

Epidemiologia

Endometriozę spotyka się wyłącznie u kobiet w okresie dojrzałości płciowej, najczęściej jest rozpoznawana między 30 a 40 r.ż. Występuje u 1-2% kobiet.

Objawy

Objawy mogą być bardzo różne, w zależności od umiejscowienia endometrium. Choroba może przebiegać bezobjawowo, a mogą pojawić się :

  • bóle w obrębie miednicy mniejszej,
  • zaburzenia miesiączkowania
  • obfite krwawienia miesiączkowe
  • zaburzenia płodności

Leczenie

Istnieją dwie metody leczenia:

  • Hormonalna - podawanie hormonów hamujących owulację zmniejsza nasilenie endometriozy
  • Chirurgiczna - w przypadku niepowodzenia leczenia hormonalnego stosuje się chirurgiczne wycięcie ognisk endometriozy

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy