Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy, czyli nowotwór złośliwy szyjki macicy pojawia się u około 16 na 100 000 kobiet.

Czynniki ryzyka

Przyjmuje się, że do powstania raka szyjki macicy prowadzić mogą pewne zachowania kobiety, lub przebyte przez nią choroby. Do czynników mogących wywołać raka należą:

 • zakażenie wirusami HPV (papilloma, wirusy brodawczaka ludzkiego)
 • zakażenie wirusem opryszczki
 • stany zapalne narządu rodnego wywoływane innymi czynnikami: chlamydiami, cytomegalowirusem, EBV i in.
 • palenie papierosów
 • wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, duża liczba partnerów seksualnych
 • liczne ciąże i porody
 • przebyta radioterapia okolicy miednicy małej

Etiologia

Dlaczego tak często dochodzi do rozwoju raka akurat szyjki macicy, a nie jej innej części ? Ponieważ w okolicy szyjki macicy znajduje się strefa przejściowa pomiędzy dwoma rodzajami nabłonków (płaskim i walcowatym). Tam właśnie często dochodzi do powstawania nieprawidłowych form nabłonka. Takie nieprawidłowe formy nabłonka (powstające w procesie zwanym - metaplazja), są podatne na czynniki zewnętrzne, mogące prowadzić do powstania raka. Przyjmuje się, że jednym z czynników jest infekcja wirusowa. Wirusy „wstrzykują" do nieprawidłowych komórek swoje DNA, co powoduje ich namnażanie i niekontrolowany rozplem, a  efekcie proces nowotworowy,

Etapy

Zanim rozwinie się właściwy rak szyjki macicy, w nabłonku powstaje wiele form pośrednich. Pierwszą z nich jest właśnie wyżej opisana metaplazja nabłonka, następnie dochodzi do dysplazji komórek, potem powstania raka In situ (czyli miejscowego, którego wycięcie zapobiega rozwojowi nowotworu), a dopiero potem raka inwazyjnego.

Badanie

Badaniem,  dzięki któremu wielu kobietom udaje się „uciec" właściwemu rakowi, jest cytologia. Na podstawie tego badania ocenia się wygląd komórek, co pozwala  na zaliczenie ich do prawidłowych, zmienionych (jeszcze nie nowotworowych), lub nowotworowych.  Stosuje się skalę Papnicolau i na jej podstawie wdraża odpowiednie postępowanie.

Leczenie zmian przedinwazyjnych

Przy wykryciu zmian przedinwazyjnych (czyli zanim rak rozprzestrzeni się na sąsiednie, lub odległe narządy), należy wdrożyć szybkie leczenie, a to często pozwala na 100% wyleczenie. Najbardziej skuteczną formą leczenia jest chirurgiczne usunięcie części, lub całości szyjki macicy poprzez jedną z poniższych metod:

 • elektrokoagulacja
 • krioterapia
 • kriokoagulacja
 • elektrokonizacja
 • „odparowanie" tkanek za pomocą lasera
W przypadku niewykrycia w odpowiednim czasie zmian przedinwazyjnych, lub niewyleczeniu tych zmian, dochodzi do rozwoju raka inwazyjnego szyjki macicy.

Objawy

Pierwszymi objawami raka szyjki macicy są krwawienia nie związane z cyklem miesiączkowym oraz upławy.  Upławy mogą być żółtawe, lub podbarwione krwią.  Dalsze objawy są wynikiem wzrostu nowotworu oraz rozsiewu układem chłonnym. Miejscowo nowotwór niszczy ściany macicy, pochwy naciekając na okoliczne struktury (m.in. pęcherz moczowy i moczowody oraz odbytnicę).

Przerzuty  lokalizują się przede wszystkim w okolicznych węzłach, w późniejszym okresie mogą pojawić się w płucach, kościach i mózgu.

Leczenie raka inwazyjnego

W przypadku stwierdzenia rozwiniętego już procesu nowotworowego, postępowanie zależy od wielkości zmian. Można zastosować leczenie operacyjne, radioterapię (czyli napromieniowanie guza), czy chemioterapię (niszczenie guza środkami chemicznymi podawanymi dożylnie).

Rokowanie

Rokowanie zależy przede wszystkim od momentu wykrycia raka. W przypadku raka mikroinwazyjnego (czyli rozpoznawanego tylko mikroskopowo, naciekającego na kilka mm) szansę wyleczenia ocenia się na 95%, w przypadku raka naciekającego okoliczne narządy ok. 12%.

Szczepionka na raka?

Obecnie głośno jest o szczepieniu mającym zapobiec rakowi szyjki macicy. Szczepienie te nie tyle zapobiega rakowi, ile zapobiega rozwojowi wirusa HPV. Zakażenie tym wirusem jest uważane za podstawową przyczynę zachorowalności na raka szyjki macicy.

Więcej na stronie producenta: http://www.msd.pl/content/corporate/products/produkty/SILGARD.html

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy