Ciąża Choroby Przeziębienie

Przeziębienie w ciąży

Większość dostępnych bez recepty jak i przepisywanych przez lekarza preparatów, ma szkodliwy wpływ na rozwijający się płód lub może doprowadzić do poronienia czy przedwczesnego porodu. Nie oznacza to jednak, że kobiety w ciąży nie mogą stosować lekó1) w ogóle. Istnieje całkiem spora grupa leków oznaczanych jako „leki bezpieczne w ciązy". Kolejną grupą są leki, które wolno stosować, ale tylko w koniecznych przypadkach, bo mogą (ale nie muszą) mieć zły wpływ na dziecko.

Poniżej przedstawimy listę leków, które można kupić w aptece bez recepty i są traktowane jako bezpieczne w ciąży.

UWAGA ! NIE KUPUJ ŻADNEGO LEKU BEZ KONTAKTU ZE SWOIM LEKARZEM !
Leki w ciąży należy ograniczyć do minimum i nawet, jeżeli wydaje Ci się, że leczenie jest konieczne, potwierdź to u lekarza !!!

Pamiętajmy, iż wysoka gorączka (>38˚C) również niekorzystnie wpływa na płód, pozornie niegroźny katar, nieleczony może doprowadzić do zapalenia zatok lub dolnych dróg oddechowych, uporczywy kaszel wywołać skurcze macicy, poronienie lub przedwczesny poród, a ból gardła okazać się anginą ropną. Dlatego objawów tych nigdy nie należy lekceważyć i zwalczać od początku ich wystąpienia.

Sprawdzone i polecane kobietom w ciąży są domowe sposoby walki z przeziębieniem

Samodzielnie sporządzone syropy z cebuli, czosnku, z dodatkiem miodu, dzięki zawartości naturalnych substancji odkażających, wzmagają odporność i działają przeciwzapalnie. Ulgę przynoszą: kubek ciepłego mleka z miodem, rosół z kurczaka oraz przecier z surowych żurawin.

W aptekach można również nabyć czosnek w tabletkach (Aliofil). Działanie napotne i rozgrzewające wykazują herbatki z lipy, malin, czarnego bzu, dzikiej róży.  Wspomagająco podaje się witaminę C. Ważne jest także pozostanie w domu i wyleżenie w łóżku.

Ból, gorączka w ciąży

Bezpiecznym w ciąży lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym jest Paracetamol (Apap, Codipar, Panadol, Efferalgan). Przyjmowany przez kilka dni, w dozwolonych dawkach na pewno nie zaszkodzi maleństwu.

Unikać należy dostępnych bez recepty NLPZ (zwłaszcza I i III  trymestrze) - Ibuprofenu (Ibuprom, Nurofen) oraz kwasu acetylosalicylowego (Aspiryna, Polopiryna), które powodują wady rozwojowe i zmiany w układzie krążenia dziecka.

Gorączkę zdecydowanie należy zwalczać, gdy przekroczy >38˚C, pamiętając o równoczesnym uzupełnianiu płynów.

Ból gardła w ciąży

Ból gardła można złagodzić płucząc je kilka razy dziennie wodą z solą lub sodą oczyszczoną, z dodatkiem miodu i cytryny czy naparem z szałwii. W zasadzie bezpieczne i dostępne w aptece bez recepty są ziołowe pastylki do ssania, np. z babki lancetowatej, Neo Angin, Strepsils, przeciwzapalne spray'e - Tantum verde, Hascosept. Nie wolno ich jednak nadużywać. W anginie ropnej konieczny jest antybiotyk.

Katar w ciąży

W razie kataru nos można zakrapiać solą fizjologiczną lub roztworem wody morskiej (Marimer, Sterimar). Równie skuteczne są inhalacje z wody z dodatkiem soli lub sody oczyszczonej. W ostateczności można aplikować krople zmniejszające obrzęk śluzówek nosa, np. Acatar, Tyzine, jednak nie dłużej niż przez 4-5 dni. Okolicę nosa można posmarować maścią majerankową.

Przeciwwskazane są preparaty zawierające pseudoefedrynę (Gripex, Cirrus, Modafen).

Kaszel w ciąży

W kolejnych dniach przeziębienia pojawia się również kaszel. Wówczas powinnaś skonsultować się z lekarzem, który pomoże ustalić jego przyczynę (spływająca z nosa wydzielina, zapalenie krtani czy oskrzeli) i charakter - kaszel „suchy" czy "mokry". Od diagnozy zależy dalsze leczenie.

W kaszlu wilgotnym skuteczne są inhalacje wody z solą lub rumiankiem, bezpieczne są syropy wykrztuśne z prawoślazu, babki lancetowatej, niektóre środki homeopatyczne.

Unikać należy syropów zawierających gwajakol, dekstrometorfan i kodeinę (Acodin, Thiocodin  Gripex, Grypostop, DexaPini). W razie konieczności w II i III trymestrze ciąży dopuszcza się podawanie Sinecodu.

Infekcja bakteryjna w ciąży

Łagodne przeziębienie zwykle ustępuje samo po kilku dniach domowej kuracji. Utrzymywanie się objawów, dołączanie nowych lub zmiana charakteru wydzieliny z nosa ze śluzowej na żółtą, zielonkawą i cuchnącą jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Przy podejrzeniu infekcji bakteryjnej - zapaleniu zatok, oskrzeli, anginie ropnej zaleci on odpowiedni antybiotyk z grupy penicylin, np. Ampicylina, Augmetin lub cefalosporyn, np. Zinnat, Ceclor, Biotraxon, Keflin oraz skoryguje dotychczasową terapię.

Nie lecz się sama bez kontaktu z lekarzem ! Ten artykuł ma charakter jedynie informacyjny i nie może być podstawą do samodzielnego leczenia !

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy