Kalendarz ciąży Dziewiąty miesiąc

Dziewiąty miesiąc (37. tydzień - do porodu)

Jak wyglądasz ? Co czujesz ?

Dziecko zaczyna zsuwać się do miednicy, co zmienia "zestaw" Twoich dolegliwości. Z jednej strony odczuwasz wyraźną ulgę w nadbrzuszu (możesz lepiej oddychać, zmniejszają się dolegliwości żołądkowe, zgaga), z drugiej strony jeszcze częściej chodzisz do toalety. Wynika to oczywiście z dalszego zmniejszenia się objętości pęcherza moczowego.

Jako, że jesteś już w okresie okołoporodowym, musisz koniecznie wiedzieć, jakie mogą być OBJAWY PORODU (nie wszystkie muszą wystąpić jednocześnie):

  • skurcze macicy nasilają się przy większej aktywności i zmianach pozycji kobiety
  • silne, regularne skurcze macicy, które nie zanikają
  • odejście wód płodowych
  • wydalenie czopu śluzowego, zamykającego kanał szyjki, z pojawienie, się krwi

Jeżeli wystąpi jeden z tych objawów, lub jakikolwiek inny, który Cię niepokoi, natychmiast skontaktuj się z lekarzem !!!

Jak wygląda dziecko? Co czuje ?

Dziecko jest już dojrzałe i gotowe do porodu. W dalszym ciągu odkłada się tłuszcz.  Z reguły dziecko waży ok. 3,5 kg i ma ok. 54cm długości, ale oczywiście indywidualne różnice są bardzo duże.  Nie przestrasz się małych deformacji głowy dziecka po porodzie ! Kości czaski dziecka nie są jeszcze zrośnięte, co pozwala główce na zmieszczenie się we wchodzie miednicy.

Nie zapomnij o wcześniejszym spakowaniu się do szpitala !

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy