Kalendarz ciąży Ósmy miesiąc

Ósmy miesiąc (33.-36. tydzień ciąży)

Jak wyglądasz ? Co czujesz ?

Nasilają się skurcza Braxtona-Hicksa  (opisywane w 5 miesiącu), stają się one coraz bardzie regularne, wyraźnie wyczuwalne w obrębie macicy. 

Jeżeli jeszcze nie zapisałaś się do szkoły rodzenia, może warto się nad tym już zastanowić ? Dowiesz się tam naprawdę wielu ważnych rzeczy, dotyczących zarówno porodu (objawy porodu, sposób oddychania w czasie porodu, współpraca z położną) jak i podstawowej opieki nad dzieckiem (co kupić, jak przykładać dziecko do piersi, jak myć dziecko itp.)

Jak wygląda dziecko? Co czuje ?

Twoje dziecko wazy już ok. 2,2-2,8 kg i ma ok. 50cm długości Przybiera średnio 1,5 dkg na dzień. Ze względu na coraz mniej miejsca dziecko kopie coraz rzadziej, natomiast w dalszym ciągu wierci się i kręci. Płuca są już prawie całkowicie wykształcone - co zmniejsza obawy o zdrowie dziecka, gdyby chciało przyjść na świat wcześniej.

Ułożenie dziecka, choć może się jeszcze zmienić, najczęściej polega na ułożeniu się głową w dół (czyli najlepszej możliwej pozycji do rodzenia).

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy