Kalendarz ciąży Siódmy miesiąc

Siódmy miesiąc (29.-32. tydzień ciąży)

Jak wyglądasz ? Co czujesz ?

Macica rozrasta się coraz bardziej (i dalej będzie się rozrastać !). Jesteś coraz bardziej ociężała i niezgrabna. Poza zgagą i bólami krzyża, męczy Cię potrzeba częstego oddawania moczu (nie powstrzymuj się od tego, powstrzymywanie mikcji (oddawania moczu) zwiększa ryzyko zakażeń!). Pojawiają się też hemoroidy (żylaki odbytu).

Z piersi może wydzielać się siara - gęsta substancja, którą będziesz karmić, zanim wydzieli się mleko właściwe. Siara jest bardzo odżywcza i zawiera przeciwciała, które będą chronić Twoje dziecko przed zakażeniami.

Jak wygląda dziecko? Co czuje ?

Pod skórą zbiera się coraz więcej tłuszczu, a samo dziecko wygląda już jak noworodek. Meszek płodowy, który pokrywał całe ciało (lanugo), zaczyna zanikać. Tęczówka oka, jak u każdego dziecka !, staje się niebieska i będzie taka jeszcze przez jakiś czas po urodzeniu. Skóra jest różowa i gładka. Dziecko ma ok. 40 cm i waży ok. 1,6 kg.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy