Kalendarz ciąży Szósty miesiąc

Szósty miesiąc (25.-28. tydzień ciąży)

Jak wyglądasz ? Co czujesz ?

Macica w dalszym ciągu szybko się rozwija. Ma już wielkość piłki do koszykówki ! Nasilają się objawy opisywane w piątym miesiącu, szczególnie zgaga (ze względu na wielkość brzucha). Musisz coraz więcej odpoczywać, polecamy leżenie na boku.

Jak wygląda dziecko? Co czuje ?

W 25. tygodniu dziecko ma ok. 30 cm i waży ok. 600-800 g. Dziecko jest coraz bardziej sprawne, chętnie bawi się pępowiną (na pewno nie zrobi jej krzywdy). Otwiera już oczka, jest w stanie rozróżnić światło i cień. Zaczyna „oddychać" - oddech polega na wciąganiu i wydalaniu płynu owodniowego.

Ważne - gdyby poród, z różnych powodów, rozpoczął się w tym miesiącu - są szanse a uratowanie dziecka ! Najgorzej rozwiniętym narządem, z tych najistotniejszych do przeżycia, są płuca, ale oddech można będzie w razie czego wesprzeć sztucznym oddychaniem.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy