Kalendarz ciąży Piąty miesiąc

Piąty miesiąc (20.-24. tydzień ciąży)

Jak wyglądasz ? Co czujesz ?

Twoja ciąża z pewnością jest już widoczna. Od tego miesiąca będziesz coraz szybciej przybierać na wadze, razem z Twoim dzieckiem. Mogą pojawić się nieregularne, powtarzające się skurcze Braxtona-Hicksa. To nie są skurcze porodowe, ale raczej przygotowujące macicę do porodu.

Przyrost masy ciała i powiększenie obwodu brzucha mogą nie być całkiem dobrze tolerowane przez Twój organizm. Mogą pojawić się wzdęcia, czy niestrawności, wynikające z ucisku brzucha na Twoje jelita, ogólne przemęczenie wynikające ze wzrostu masy ciała, czy bóle krzyża spowodowane koniecznością utrzymania nie tylko Twoje ciała, ale jeszcze jednego człowieczka z przodu :)

Zaleca się częste odpoczynki, najlepiej z uniesionymi nogami, a spożywanie pokarmu powinno odbywać się częściej i mniejszymi porcjami.

Jak wygląda dziecko? Co czuje ?

Mózg Twojego dziecka jest już ukształtowany. Dziecko zaczyna powtarzać ruchy, np. wkładać rączkę do buzi. Rozwija się mimika twarzy (roby różne miny, grymasy).  Zaczyna mieć coraz bardziej regularne pory snu i czuwania.

Na głowie dziecka zaczynają rosnąć włosy.

Jeżeli pod koniec miesiąca ruchliwość dziecka zmniejsza się, to tylko dlatego, że ma ograniczone pole ruchu, ze względu na wielkość macicy.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy