Kalendarz ciąży Trzeci miesiąc

Trzeci miesiąc (12.-15. tydzień ciąży) 

Jak wyglądasz ? Co czujesz ?

Twoja macica ma ok. 10 cm szerokości. Zaczyna wędrować w górę do brzucha. Nudności, wymioty, czy rozdrażnienie powinny przestać Cię już męczyć. Czas pomyśleć o sklepach z ubraniami ciążowymi ! W tym miesiącu można poprosić lekarza o wyznaczenie przewidywanej daty porodu na podstawie wykonywanych badań USG (pomiarów kości dziecka).

Jak wygląda dziecko? Co czuje ?

Dziecko zaczyna wykonywać pierwsze skurcze za pomocą własnych mięśni (bez żadnej kontroli ze strony dziecka). Na małych paluszkach (już bez błony) wyrosną w tym miesiącu paznokcie. Co raz bardziej rozwija się twarz. Pojawiają się powieki (które zamykają się na najbliższe 4 miesiące). Dziecko może wkładać sobie już paluszek do buzi. Zaczynają kształtować się narządy płciowe (zależne od wieku), organizm zaczyna wytwarzać hormony, pomocne w podtrzymaniu ciąży. Całe ciałko zaczyna porastać włoskami, które zanikają tuż przed urodzeniem i są zastąpione gęstszymi, grubymi włoskami, z którymi dziecko przychodzi na świat.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy