Kalendarz ciąży Pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc (do 6. tygodnia ciąży)

Uwaga ! początek ciąży liczony jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Do zapłodnienia dochodzi dopiero około 2 tygodnie po pierwszym dniu ostatniej miesiączki. W związku z tym pierwszy miesiąc policzyliśmy jako 6 tygodni, żeby opisać pełne 4 tygodnie życia dziecka (od momentu zapłodnienia).

Jak wyglądasz ? Co czujesz ?

Wyglądasz  Są to zresztą ostatnie dni Twojej wąskiejJdokładnie tak samo, jak przed ciążą  talii. Niezależnie od tego, czy jesteś szczupła, czy puszysta, w następnych miesiącach na pewno zaokrąglisz się w wielu miejscach. Może się zdarzyć, że w ostatnich tygodniach pierwszego miesiąca odczujesz nieznaczne wypełnienie piersi, ale nie jest to norma.

Jak wygląda dziecko? Co czuje ?

Twoje dziecko wprawdzie nie wygląda jeszcze jak mały człowieczek, ale właśnie w tym okresie dochodzi do najbardziej intensywnych zmian. Po zapłodnieniu jaja przez plemnik (mniej więcej po dwóch tygodniach od rozpoczęcia ostatniej miesiączki) powstaje jedna komórka, która osiedla się w  endometrium (błonie śluzowej macicy). W ciągu kolejnego tygodnia z jednej komórki powstaje ich kilkaset ! Następnie komórki zaczynają się specjalizować - z części z nich powstanie zarodek, część stanowi łączność pomiędzy przyszłym zarodkiem a Tobą tak, aby mogły utrzymać się w miejscu i odżywiać.  Komórki mające być zarodkiem zaczynają się dzielić na te, które mają utworzyć głowę, tułów, rączki, nóżki i narządy wewnętrzne - serduszko, płuca, mózg, rdzeń kręgowy i wszystkie pozostałe.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy