Antykoncepcja ratunkowa doraźna

Antykoncepcja ratunkowa (inaczej antykoncepcja doraźna, day after, tabletka/pigułka dzień po) polega na zastosowaniu metod niepozwalających na rozwinięcie się ciąży PO stosunku. Wszystki inne rodzaje antykoncepcji są stosowane PRZED stosunkiem. Często na tabletki stosowane legalnie w Polsce mówi się tabletki wczesnoporonne, jednak jest to błędne określenie, ponieważ tabletki te ZAPOBIEGAJĄ rozwinięciu się ciąży, a nie niszczą już obecnej ciąży (do takich tableten należy dopuszczona już w części krajów Europy RU486, zabroniona w Polsce)

Istniejąc trzy metody antykoncepcji ratunkowej:

 1. zastosowanie specjalnie stworzonej do tego celu tabletki (w Polsce zarejestrowany jest jedynie Postinor Duo)
 2. zastosowanie tabletek hormonalnych, przeznaczonych normalnie do innych celów (ginekolog kreśla rodzaj tabletek i ilość potrzebną do osiągnięcia efektu)
 3. zastosowanie wkładki domacicznej

Wszystkie trzy metody można zastosować dopiero po konsultacji z ginekologiem (zresztą na tabletki potrzebna jest recepta, wkładkę może założyć jedynie ginekolog). Poniżej opisana zostanie pierwsza metoda (część danych na podstawie ulotki tabletki Postinor Duo)

Głównym składnikiem Postinoru jest Progestagen. Progestagen zawierają także klasyczne leki antykoncepcyjne, jednak Postinor ma znacznie większą dawkę.

Zastosowanie tabletki powoduje:

 • zahamowanie owulacji
 • zahamowanie zapłodnienia
 • w przypadku zapłodnienia - zahamowanie implementacji zapłodnionego jaja w endometrium

Bezwzględnym warunkiem wysokiego prawdopodobieństwa zapobiegnięciu ciąży jest jak najszybsze przyjęcie tabletki. Przyjmuje się,  że musi ona być przyjęta w ciągu 72 godzin od stosunku.  Wraz z wydłużaniem się czasu przyjęcia tabletki, maleje jej skuteczność

 • po przyjęciu w ciągu pierwszych 24 godzin skuteczność wynosi 95%
 • między 24 a 48 godziną - 85%
 • między 48 a 72 godziną - 58%

Należy zwrócić uwagę, że niezależnie od momentu przyjęcia pigułki nie mamy 100% pewności jej działania.

Po 12 godzinach od przyjęcia pierwszej pigułki należy przyjąć drugą.

Ze względu na wysoką zawartość hormonu, antykoncepcja doraźna nie powinna być podstawową metodą zapobieganiu ciąży. W ciągu jednego cyklu miesięcznego takie zabezpieczenie można stosować tylko dwukrotnie. Należy więc stosować je w ostateczności.

Zabronione jest stosowanie środka u kobiet w ciąży, z chorobą wątroby lub pęcherzyka żółciowego. Przed zażyciem środka należy powiadomić ginekologa o przebytych i obecnych chorobach oraz stosowanych innych lekach. Dopiero po zebraniu wywiadu ginekolog podejmie ostateczną decyzję odnośnie przepisania produktu.

Po zastosowaniu leku może dojść do wystąpienia objawów niepożądanych, z czego najczęstsze to:

 • krwawienia nie związane w miesiączką
 • nudności
 • ból podbrzusza
 • uczucie zmęczenia

Rzadziej występują:

 • opóźnienie lub przedwczesna miesiączka
 • zawroty głowy, ból głowy
 • biegunka, wymioty
 • tkliwość piersi

Jeżeli miesiączka opóźnia się więcej, niż 5 dni, należy skonsultować się z lekarzem (występuje prawdopodobieństwo, że ciąża rozwija się w organizmie). Z lekarzem należy skonsultować się zawsze przy wystąpieniu niepokojących kobietę objawów.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy