Tabletki antykoncepcyjne Minipigułka

Minipigułki należą do grupy tabletek antykoncepcyjnych (hormonalnych) tym jednak różnią się od klasycznych dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, że zawierają tyko jeden hormon - progestagen.

Sposób działania

Dawka hormonu jest stosunkowo niska, jednak ale pozwala na:

  • utrudnienie transportu jaj przez jajowód
  • utrudnienie plemnikom przedostania się od jajowodu (poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego)
  • zmianę struktury endometrium (nabłonek macicy), co utrudnia zagnieżdżenie się zapłodnionego jaja

Minipigułka z reguły nie hamuje owulacji !

Zalety

Zaletą minipigułek (i w pewnym sensie przewagą nad klasycznymi tabletkami antykoncepcyjnymi) jest możliwość przyjmowania pigułek przez kobiety karmiące piersią oraz te, które nie mogą przyjmować estrogenów (czyli drugiego  składnika klasycznych pigułek).
Dodatkowo Minipigułki należy stosować bez przerwy, nie ma więc konieczności pilnowania początku i końca 7-dniowej przerwy, jak przy innych tabletkach.

Wady

Wadą jest konieczność brania pigułki bardzo dokładnie co 24 godziny, już 3 godzinne opóźnienie powoduje obniżenie jakości działania pigułki. W takim przypadku  przez około tygodnia warto dodatkowo zabezpieczyć się (np. stosują  prezerwatywę).

Objawy niepożądane

Pigułki mogą powodować nieregularne krwawienia, plamienia, czy nudności.   Jeżeli objawy niepokoją kobietę, warto poradzić się lekarza.

Wskaźnik Pearla dla minipigułki wynosi 0,8% - 1,5%

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy