Hemoroidy

Hemoroidy (żylaki odbytu) są to rozszerzenia splotów żylnych tej okolicy, przyjmujące najczęściej postać łatwo krwawiących guzków. Żylaki wewnętrzne znajdują się powyżej zwieracza odbytu i są niewidoczne podczas zwykłego oglądania, żylaki zewnętrzne zlokalizowane są poniżej niego. Bardzo często żyaki odbytu zewnętrzne i wewnętrzne występują razem.
Najczęciej pojaiwając się u osób w średnim wieku, równie często u kobiet jak i u mężczyzn.

Przyczyny powstawania żylaków odbytu

Bezśrednią przyczyną powstawania hemoroidów jest utrudnienie odpływu krwi żylnej ze slotu odbytniczego, prowadzące do jego poszerzenia. Do takie stanu moga doprowadzić: powtarzające się zparcia, nadciśnienie wrotne, ciąża, osłabienie tkanki łącznej (często występujące dziedzicznie).

Objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem jest krwawienie świeżą, jasna krwią, pojawiającą się na powierzchni stolca. W okolicach odbytu mogą pojawić się łatwo wyczuwalne guzki.

Leczenie

Leczenie żylaków odbytu (hemoroidów) zależy od wielu czynników, przede wszystkim od ich wielkości i nasilenia objawów dodatkowych (np. obecość/intensywność krwawienia, mogącego doprowadzić do niedokrwistości).

Leczenie zachowacze - to stosowanie czopków, czy maści doodbytniczych, nasiadówki z kory dębu, okłady z rumianku lub kwasu dębowego. Należy zapobiegać zaparciom (lekka dieta), delikatnie wycierać odbyt po wypróżnieniach, zachowac odpowiednią higienę.

Leczenie chirurgiczne - polega na wycięciu żylaków, decyzję podejmuje proktolog, ew. chirurg ogólny.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy