Metoda termiczno objawowa

Metoda termiczno-obajwowa  opisana poniżej często stosowana jest nie tyle jako metoda antykoncepcyjna, ale metoda pozwalająca na wyznaczenie dni płodnych - dla osób pragnących mieć dziecko.  Należy więc do metod zaliczanych do grupy - Naturalne planowanie rodziny.

Metoda Termiczna (pomiar podstawowej temperatury ciała - PTC)

Podstawa do stosowania tej metody jest fakt, że temperatura w czasie jajeczkowania (owulacja) wzrasta o ok. 0,5st. C do ok. 37 st.C, i utrzymuje się na tym poziomie do kolejnej miesiączki. Metoda polega na codziennym pomiarze temperatury ciała i wyłapaniu momentu podniesienia temperatury.

Temperaturę ciała mierzy się codziennie rano, przed wstaniem z łóżka. Temperaturę najlepiej mierzyć w pochwie lub  odbycie. Czas pomiaru powinien wynosić co najmniej 5 minut. Tuż przed owulacją, lub w czasie owulacji obserwuje się skok temperatury, co oznacza okres płodny.

Należy pamiętać, że temperatura może wzrosnąć nie tylko z powodu owulacji, na jej wzrost mogą wpłynąć:
- infekcje
- zbyt krótki okres snu
- spożycie alkoholu
- stres
- stan po dużym wysiłku fizycznym

Jako, że temperatura może podnieść już w czasie owulacji, nie zaleca się stosowania tej metody jako jedynej, proponując jej łączenie z obserwacją śluzu szyjkowego.

Obserwacja śluzu szyjkowego (metoda Billingsów)

Wydzielina szyjkowa zmienia się w przebiegu cyklu miesiączkowego w zależności od zmian hormonalnych. Aby zbadać wydzielinę, należy w miarę możliwości pobrać śluz z szyjki macicy. Obserwacja śluzu pobranego z przedsionka pochwy może być niemiarodajna.

Po zakończeniu menstruacji występuje uczucie suchości w pochwie. Są to dni niepłodne.

Płodność zaczyna się w dniu pojawienia się jakiegokolwiek śluzu  lub jakiejkolwiek zmiany dotychczas niezmieniającej się wydzieliny . Na początku śluz jest białawy lub żółtawy, lepki, o konsystencji kremu.
Okres płodności okołoowulacyjnej kończy się czwartego dnia rano po szczycie objawu śluzu. Dzień szczytu objawu śluzu rozpoznajemy wówczas, gdy występuje chociaż jedna cecha śluzu płodnego: odczucie mokrości, śliskości w przedsionku pochwy lub stwierdzana oglądaniem przejrzystość i rozciągliwość śluzu, który jest podobny do surowego białka jaja kurzego. Wydzielina pochwy jest ciągliwa z możliwością tworzenia nitek.

Wieczorem, czwartego dnia po punkcie szczytowym wydzielania śluzu kończą się dni płodne. Miesiączka rozpoczyna się najpóźniej 12-16 dni po punkcie szczytowym.

Metoda owulacyjna Billingsa może być z powodzeniem stosowana także w przypadku zupełnie nieregularnych cykli miesiączkowych, w okresie odstawiania karmienia piersią i w okresie przekwitania. Należy pamiętać, że stosowanie tej metody jest możliwe pod warunkiem nie używania intymnych dezodorantów i podobnych kosmetyków.

METODA TERMICZNO-OBJAWOWA NIE JEST 100% PEWNYM ŚRODKIEM ANTYKONCEPCYJNYM.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy