Rak trzustki

Rak trzustki występuje rocznie u 1/10 000 osób. Średni wiek zachorowania to 70 lat, częściech chorują mężczyźni. Usadawia się przeważnie w głowie trzustki.

Do czynników predysponujących występowaniu raka trzustki należą:

  • palenie tytoniu
  • przewlekłe zapalenie trzustki
  • wywiad rodzinny - rak trzustki występujący u krewnych,
  • spożywanie dużych ilości tłustych pokarmów

Rak trzustki na leży do tych nowotworów, które na początku nie dają żadnych objawów, a kiedy te pojawiają się, bardzo często jest już za późno na leczenie.  Jako nowotwór należący do złośliwych, rak nie ogranicza się tylko do trzustki, ale nacieka okoliczne narządy oraz daje przerzuty odległe (układem chłonnym,  krwią) głównie do wątroby, płuc, kości, mózgu i nerek.

Objawy

  • bóle w nadbrzuszu, z promieniowaniem do pleców - charakterystyka podobna po zapalenia trzustki
  • zmniejszenie masy ciała, nudności, wymioty
  • może występować żółtaczka
  • czasami pojawiają się zaburzenia metabolizmu glukozy (trzustka jest narządem w którym powstaje m.in. insulina)
  • może dojść do ostrego/przewlekłego zapalenia trzustki

Rozpoznanie

Rozpoznanie stawia się przede wszystkim na podstawie badań obrazowych.Do podstawowego badania obrazowego należy USG jamy brzusznej.  W wątpliwych przypadkach wykonuje się badanie TK (tomografia komputerowa) lub NMR (rezonans magnetyczny).

Stosuje się również  ECPW - Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna - polegająca (w uproszczeniu) na oglądnięciu dróg żółciowych przy pomocy przystosowanego do tego celu endoskopu.

Badania laboratoryjne - nie ma charakterystycznego markeru nowotworowego dla raka trzustki. Podwyższony jest marker CA 19-9 właściwy ogólnie dla nowotworów przewodu pokarmowego. Dodatkowo podwyższone są enzymy trzustkowe wskazujące na toczący się stan zapalny oraz enzymy wątrobowe i bilirubina w przypadku współistniejącej żółtaczki mechanicznej.

Leczenie

W 80-90% przypadku w chwili rozpoznania raka trzustki jest już za późno na radykalne leczenie operacyjne (czyli resekcję nowotworu).  Często jedynym sposobem postępowania jest leczenie paliatywne, czyli doraźne zapobieganie powikłaniom choroby nowotworowej - zmniejszanie bólu, zapobieganie wymiotom, operacje paliatywne (polegające na przykład na udrożnieniu zatkanych procesem nowotworowym przewodów żółciowych, itp.).

Rokowanie niekorzystne. 80% osób umiera w ciągu 1-2 lat.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy