Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego to częsta przyczyna tzw. Ostrego brzucha, czyli nagle pojawiającego się i szybko się rozwijającego zespołu objawów ze strony brzucha, który nie rozpoznany na czas może poważnie zagrażać życiu pacjenta ( ból brzucha, brzuch twardy, wzmożenie napięcia mięśni przy badaniu brzucha dotykiem- "obrona mięśniowa", obecność innych objawów podrażnienia otrzewnej).
Do rozwoju ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego dochodzi zwykle w wyniku zatkania jego ujścia przez twardą grudkę kału (tzw. kamień kałowy). Nie ma wówczas możliwości ewakuacji powstającej w wyrostku wydzieliny, co prowadzi do wzrostu ciśnienia w świetle wyrostka, ucisku naczyń krwionośnych i martwicy ściany wyrostka robaczkowego z powodu niedokrwienia. W świetle wyrostka namnażają się jednocześnie bakterie.  Bez leczenia dochodzi najczęściej do przedziurawienia wyrostka i wylania treści ropnej do jamy brzusznej, co powoduje zapalenie otrzewnej. Rzadziej dochodzi do ograniczonego zapalenia i powstania tzw. plastronu (naciek okołowyrostkowy) albo ropnia okołowyrostkowego.

Objawy

  • ból brzucha - w pierwszej fazie nie ma konkretnego umiejscowienia, najsilniejszy zwykle w okolicy pępka, w miarę upływu czasu zwykle zlokalizowany w podbrzuszu po prawej (prawy dół biodrowy)
  •  nudności i wymioty, utrata apetytu
  •  gorączka
  •  przyspieszone tętno
  •  objawy ostrego brzucha- obrona mięśniowa przy badaniu brzucha dotykiem, dodatni objaw Blumberga- ból przy odrywaniu ręki od brzucha, ból przy kaszlu

Rozpoznanie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego

Przy objawach jak powyżej, zwłaszcza przy występowaniu gorączki i wymiotów należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala! Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego podejrzewa się na podstawie wywiadu z chorym i badania brzucha. Dodatkowo wykonuje się:

  •  morfologię krwi- zwykle podwyższenie ilości białych krwinek (WBC, leukocytoza)
  •  badanie stężenia CRP w surowicy- białko C-reaktywne, którego stężenie wzrasta w stanach zapalnych
  •  badanie ogólne moczu- w celu wykluczenia kamicy moczowej jako przyczyny dolegliwości
  •  USG jamy brzusznej

Leczenie

Podstawą leczenia jest operacyjne usunięcie wyrostka robaczkowego, najczęściej metodą otwartą, rzadziej laparoskopowo.

Ważna informacja

Uwaga!Artykuły futuramed.pl i forum.futuramed.pl służą przede wszystkim edukacji i nie mogą być traktowane jako porada medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu. Zamieszczone informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia, ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem.

Polecamy